Spajanje Nijemaca modalni glagoli važan je dio učenja jezika. Tablice u nastavku pokazuju kako spojiti tri modalna glagola, dürfen, können, i mögen, uključujući primjere kako se koriste u uzorcima modalnih rečenica i izraza. Zapravo postoje šest modalnih glagola na njemačkom:
- Dürfen> može, biti dopušteno
- Können > može, moći
- Mögen > kao
- Müssen > mora, mora
- Sollen > treba, trebalo bi
- wollen > htjeti
Modalisti svoje ime dobivaju iz činjenice da uvijek mijenjaju drugi glagol. Uz to, uvijek se koriste u tandemu s infinitivnim oblikom drugog glagola, kao u, Ich muss morgen nach Frankfurt Fahren (ich muss + fahren), što u prijevodu znači "sutra moram u Frankfurt."
Konfiguriranje modula
Modalni glagoli u tablici predstavljeni su u svim svojim vremenima. Za sve modele s umlautima jednostavna prošlost (preteriteImperfekt) nema umlauta, ali subjunktivni oblik uvijek ima ovu dijakritičku oznaku.
Modalverben – Modalni glagoli | ||
PRÄSENS (Predstaviti) |
PRÄTERITUM (Preterite / Past) |
Perfekt (Pritisni. Savršen) |
Dürfen - biti dopušteno / dopušteno, | ||
ich darf Mogu (dozvoljeno mi je) |
ich durfte Bilo mi je dopušteno |
ich habe gedurft * Bilo mi je dopušteno |
du darfst možeš |
du durftest bilo ti je dopušteno |
du hast gedurft * bilo ti je dopušteno |
er / sie darf on / ona svibanj |
er / sie durfte bilo mu je dozvoljeno |
er / sie šešir gedurft * bilo mu je dozvoljeno |
wir / Sie / sie dürfen mi / ti / oni svibanj |
wir / Sie / sie durften nama / vama / njima je bilo dopušteno |
wir / Sie / sie haben gedurft * nama / vama / njima je bilo dopušteno |
ihr dürft ti (pl.) možeš |
ihr durftet vama (pl.) je bilo dopušteno |
ihr habt gedurft * vama (pl.) je bilo dopušteno |
* U današnjem savršenom ili prošlom savršenom vremenu s drugim glagolom upotrebljava se dvostruka infinitivna konstrukcija, kao u sljedećim primjerima: ihr habt sprechen dürfen = vama je bilo dopušteno govoriti Uzorke modalnih rečenica za DürfenPredstaviti: Darf ich rauchen? Smijem li zapaliti? Uzorak idiomatskih izrazaJe li se darf es sein? Mogu li vam pomoći? (prodavačica) | ||
Können - moći, može | ||
ich kann Mogu, mogu |
ich konnte mogao bih |
ich habe gekonnt * mogao bih |
du kannst možeš |
du konntest mogao bi |
du hast gekonnt * mogao bi |
er / sie kann on / ona može |
er / sie konnte mogao je |
er / sie šešir gekonnt * mogao je |
wir / Sie / sie können mi / ti / oni mogu |
wir / Sie / sie konnten mogli smo ti / ti / oni |
wir / Sie / sie haben gekonnt * mogli smo ti / ti / oni |
ihr könnt ti (pl.) možeš |
ihr konntet ti bi (pl.) mogao |
ihr habt gekonnt * ti bi (pl.) mogao |
* U današnjem savršenom ili prošlom savršenom vremenu s drugim glagolom upotrebljava se dvostruka infinitivna konstrukcija, kao u sljedećim primjerima: Wir haben schwimmen können. = Uspjeli smo plivati. Uzorke modalnih rečenica za KönnenPredstaviti: Er kann gut fahren. Može dobro voziti. Uzorak idiomatskih izrazaSie könnten sich irren. Mogli ste pogriješiti. | ||
Mögen - kao, hoću, može | ||
ich mag ja volim |
ich mochte volio sam |
ich habe gemocht * volio sam |
du magst tebi se sviđa |
du mochtest vam se svidio |
du hast gemocht * vam se svidio |
er / sie mag on / ona voli |
er / sie mochte svidjelo mu se |
er / sie šešir gemocht * svidjelo mu se |
wir / Sie / sie mögen mi / ti / oni se volimo |
wir / Sie / sie mochten mi / ti / oni su se svidjeli |
wir / Sie / sie haben gemocht * mi / ti / oni su se svidjeli |
ihr mögt ti (pl.) voliš |
ihr mochtet ti bi (pl.) mogao |
ihr habt gemocht * ti bi (pl.) mogao |
* U današnjem savršenom ili prošlom savršenom vremenu s drugim glagolom upotrebljava se dvostruka infinitivna konstrukcija, kao u sljedećim primjerima: Wir haben schwimmen mögen. = Voljeli smo plivati mögen često se koristi u svom subjunktivu (möchte) "želio" je oblik: Uzorke modalnih rečenica za MögenPredstaviti: Er mag die Suppe. Voli juhu. Primjeri idiomatskih izraza:Das mag wohl sein. To može biti. / To bi moglo biti tako. |